معرفی و نحوه کارکرد دودکش دوجداره

دودکش دوجداره چیست؟

همه وسایل گازسوزی که از گذشته تا بحال دیده‌ایم برای خروج دود حاصل از احتراق مشعل به دودکش نیاز دارند، دودکش‌هایی که مطمئنا تا بحال همه ما دیده‌ایم، دودکش‌های تکجداره هیستند که در دستگاه‌های معمولی و بدون فن استفاده می‌شود. دودکش‌های تکجداره شامل یک لوله ساده هستند که تنها دود مشعل از آن خارج می‌شود. دودکش‌ دوجداره از دو لوله مجزا تشکیل شده‌است به طوریکه مانند شکل زیر از یک لوله 6 که درون یک لوله 10 قرار داشته است ساخته شده است.

دودکش دوجداره

جداره داخلی دودکش برای خروج دود و جداره خارجی آن برای دریافت اکسیژن مورد نیاز سوخت مشعل استفاده می شود.

کدام دستگاه‌ها دودکش دوجداره نیاز دارند؟

به طور کلی دو نوع دستگاه از نظر نحوه تامین اکسیژن موردنیاز دستگاه وجود دارد: 1- محفظه احتراق باز 2-محفظه احتراق بسته

محفظه احتراق باز

در دستگاه‌های محفظه احتراق باز یا اوپن، اکسیژن مورد نیاز برای سوخت مشعل از محیط اطراف دستگاه گرفته می‌شود. آبگرمکن‌های دیواری قدیمی و زمینی، بخاری‌های گازی جزء دستگاه‌های محفظه احتراق باز هستند. دودکش این دستگاه از نوع تکجداره و معمولی است.

محفظه احتراق بسته

در دستگاه‌های محفظه احتراق بسته، مشعل دستگاه به طور کامل از محیط اطراف ایزوله یا سیلد می‌باشد. درنتیجه اکسیژن موردنیاز دستگاه از هوای آزاد گرفته میشود.

کدام مدل از دستگاه‌ها دودکش دوجداره استفاده می‌شود؟

همانطور که گفته شد، در دستگاه‌های محفظه احتراق باز از دودکش تکجداره و در دستگاه‌های محفظه احتراق بسته از دودکش‌های دوجداره استفاده می‌شود.

در حال حاضر پکیج‌های شوفاژدیواری فن‌دار بوتان که در بازار می‌باشند همگی محفظه احتراق بسته می‌باشند و درصورتی که در محیط بسته مانند آشپزخانه نصب شوند باید از دودکش دوجداره استفاده شود.

آبگرمکن‌ دیواری بوتان محفظه احتراق باز:

B3115 B4115B4118B4215iB4218iB3215iB3315ifB3318if

آبگرمکن دیواری بوتان محفظه احتراق بسته:

B5418rs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *